Divadlo Jána Palárika je tu pre vás aj v lete!

Sezóna 2019/2020 sa mala niesť v znamení „Roka slovenského divadla“, keďže v roku 2020 oslávilo SND svoju storočnicu. Začiatok sezóny bol veľmi sľubný, od septembra do decembra sa nám podarilo uskutočniť až tri premiéry. V spolupráci s TTSK sme pripravili nevšednú interaktívnu inscenáciu pre stredné školy, ktorá sa odohráva priamo v školských triedach. Inscenácia Nemá trieda v réžii Adriany Totikovej sa odohráva v roku 1989 a študentov prenesie do čias neľahkého rozhodovania medzi tým zostať verný režimu, alebo sa pridať na stranu mladých revolucionárov. V októbri sme uviedli strhujúcu drámu švédskeho klasika Augusta Strindberga Tanec smrti, ktorú režíroval významný slovenský režisér Rastislav Ballek. Tanec smrti je metaforou dlhoročného vzťahu vojenského kapitána Edgara a jeho manželky, bývalej herečky, Alice. Hlavné úlohy stvárnili bardi nášho divadla Vladimír Jedľovský a Tatiana Kulíšková. Treťou premiérou, ktorú sme uviedli v roku 2019, bol nevšedný experimentálny projekt Temperamenty (ako sa očesať vo vetre a nezahodiť srdce) v réžii medzinárodne uznávaného Andreja Kalinku. Inscenácia Temperamenty komunikuje so súčasnými trendmi európskeho divadla, ktoré prepája plnohodnotne hudobnú, performatívnu, výtvarnú a pohybovú zložku do uceleného diela na pomedzí koncertu, výtvarnej inštalácie a performance. Táto inscenácia dostala pozvánku na medzinárodný festival Nová dráma, ktorý organizuje Divadelný ústav v Bratislave. Prvou premiérou roka 2020 bola Ostrovského komédia Les. Dej nás zavedie na panstvo bohatej vdovy Gurmyžskej, ktorá sa zaľúbi do mladého šľachtica. V úlohe statkárky Gurmyžskej sa predstavila hosťujúca herečka zo SND – Ingrid Timková. Inscenáciu Les režíroval legendárny slovenský režisér Vladimír Strnisko.

Ďalší skúšobný proces – komédie Mizantrop – ako aj celý divadelný program, boli nečakane prerušené nástupom protipandemických opatrení. Od polovice marca zostalo divadlo pre verejnosť zatvorené. Počas marca, apríla a mája sme sa Vás pod heslom SME S VAMI snažili potešiť i odreagovať v náročnej situácii domácej izolácie prostredníctvom nášho online programu a povzbudzujúcich citátov zavesených na balkóne divadla. V rámci online programu sme uverejňovali záznamy z našich predstavení, prednesy slovenskej i svetovej poézie s Vladimírom Jedľovským a Tatianou Kulíškovou, kreatívne výtvarné návody pre deti, zábavné hlavolamy a aktivity z pracovných listov. Obľúbené sa stali aj projekty Doma je prča – paródie rozprávok s Braňom Mosným a Silviou Soldanovou, DraMatúra – vybrané kapitoly z dejín drámy a divadla pre maturantov vtipne prezentoval Michal Jánoš, Divadlo je pohyb – tanečná pedagogička a inštruktorka jogy Ivica Franeková prinášala z prázdneho javiska návody na meditáciu a pohybové rozcvičky. V spolupráci s MTT a kníhkupectvom Martinus sme uviedli inscenované čítania rozprávok Čítam, či tu, ktoré sú naďalej dostupné na You Tube kanály Divadlo Trnava. V júni nastal dlhoočakávaný zlom a divadlá sa za prísnych hygienických podmienok mohli opäť otvoriť. My sme sa rozhodli spraviť letné open air divadlo na našom divadelnom dvorčeku. V areáli divadla, pod holým nebom, sme na provizórnom javisku uviedli tri predstavenia obľúbeného kabaretu so živou hudbou Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút. Rodiny s deťmi potešilo hosťujúce divadlo Teáter Komika interaktívnymi rozprávkami Prasiatko Pigi a Oškvarok a Omrvinka. Divadelný dvorček si získal veľkú popularitu, a preto sme sa rozhodli neuzavrieť divadlo ani počas letných/divadelných prázdnin. Čo všetko u nás môžete zažiť v lete?

Od 20. júla do 7. augusta sa uskutočnia tri turnusy denných divadelných táborov. Detské tábory pod heslom „Zaži svet divadla“ budú prebiehať pod vedením profesionálnych hereckých a výtvarných lektorov. Téma všetkých troch turnusov je tohto roku „Svet Hansa Christiana Andersena“. Prvý turnus sa bude niesť v duchu rozprávky Lietajúci kufor. Druhý turnus, na motívy Snehovej kráľovnej bude zameraný viac na tanečno-pohybovú zložku. Tretí turnus zavedie deti do rozprávky Škaredé káčatko. Všetky tri turnusy sú rozdelené na dve skupiny – mladšie deti (7-9) a staršie deti (10-14). Denný program prebieha od 8:30 do 17:00. Deti majú každý deň kreatívnu hereckú a výtvarnú dielňu, počas ktorých sa pripravujú na vlastné divadelné predstavenie. To bude odprezentované vo veľkej sále koncom týždňa (v piatok) pre rodinných príslušníkov. Každý deň majú deti čas vyhradený aj na oddych a zábavné aktivity s animátormi.

Na svoje si prídu v lete aj dospelí. Na divadelnom dvorčeku plánujeme spustiť po prvý raz letné kino. Našim cieľom je premietať populárne filmy, ktoré sú oceňované za veľkú kvalitu a majú prepojenie s naším divadelným svetom. Kompletný program zverejníme na stránke www.djp.sk i na facebooku. Letné kino bude príťažlivé nielen vďaka filmom, ale vďaka neopakovateľnej atmosfére, ktorú v sebe nesú múry takmer 200 ročnej divadelnej budovy v kombinácii s príjemným kaviarenským sedením a bohatou ponukou osviežujúcich nápojov divadelnej kaviarne Bezkydov.

Premiéry, ktoré sa nám nepodarilo uskutočniť v tejto sezóne, sme samozrejme nezrušili, ale presunuli do nasledujúcej. V novembri uvedieme autorskú komédiu Daniela Majlinga o slávnej ére trnavského futbalu pod názvom Bílý andel v pekle a v januári uvedieme klasickú komédiu Mizantrop, prepísanú do prostredia súčasného šoubiznisu. V hlavných úlohách sa predstavia hosťujúci herci Martin Hronský a Vica Kerekes. Okrem toho sa môžete v budúcej sezóne tešiť aj na novú rozprávku – Jakub a obrovská broskyňa od Roalda Dahla a ďalšie dve komédie.

Všetkých Vás pozývame, aby ste spolu s nami prežili LETO V DIVADLE a tešíme sa na Vás v novej sezóne!

30/6/2020