Futbal alebo Bílý andel v pekle

(Daniel Majling, Michal Jánoš)

Predstavenia

Piatok 24. Február (19:00) Kúpiť

Trvanie: 1 h 40 min. bez prestávky

Na divadelné dosky prinášame po prvýkrát kultúrno-športový fenomén nášho mesta – futbal. Inšpiráciou k vzniku hry Futbal alebo Bílý andel v pekle je futbalový zápas medzi Trnavou a Rimavskou Sobotou, ktorý sa uskutočnil v sezóne 1996/1997, keď bol trnavský futbal na svojom vrchole. Trnavskí futbalisti nevysvetliteľne prehrali a stratili nárok na majstrovský titul. Doteraz zostal tento zápas visieť v dejinách trnavského futbalu ako veľká krivda. Prehrala Trnava oprávnene, alebo sa do boja o titul primiešali úplatky? Mali v tom prsty Košice, ktoré vďaka prehre Spartaku získali majstrovský titul?


Hra je zostavená z autentických dokumentárnych materiálov, ktoré pre potreby divadla zozbieral herec a veľký fanúšik trnavského futbalu Michal Jánoš. Výnimočný slovenský dramatik a prozaik Daniel Majling spracoval dokumentárne materiály do nesmierne trefnej a vtipnej hry. Veľké ambície, vášeň pre šport, túžba po úspechu, obavy zo zlyhania, sklamanie z prehry a všadeprítomný tieň korupcie. Aj to sú témy, o ktorých vypovedá táto inscenácia.  


Režisérom inscenácie je Ján Luterán, ktorý do nášho divadla zavítal po prvýkrát. Jeho tvorba sa vyznačuje hudobnosťou, hravosťou a chuťou neustále objavovať a inovovať javiskové prostriedky nečakaným spôsobom. Do nášho repertoára tak pribudol atraktívny titul, ktorý spojil takmer nespojiteľné – svet športu a svet umenia.


Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Nadácia Tatra banky.

Inscenácia obsahuje výrazy, ktoré nie sú vhodné pre divákov do 18 rokov.

Premiéra: 4.12.2020


Dokument o inscenácii nájdete na našom oficiálnom Youtube profile.

Video produkcia: Ján Proner


Postava Meno
Stano Braňo Mosný:
Ďuso Martin Kochan:
Miro Martin Križan:
Tréner Daniel Ratimorský a. h.
Prezident Miroslav Beňuš:
Učiteľ Michal Jánoš:
Chalan Tomáš Mosný:
Asistent trénera Zelenský Ingrida Baginová a. h.
Funkcionár Košíc Bartko Petra Blesáková:
Hlavný rozhodca Stredák Barbora Bazsová a. h.
Postranný rozhodca Šramka Ivica Franeková a. h.: