Futbal alebo Bílý andel v pekle

(Daniel Majling, Michal Jánoš)

Trvanie: 1 h 40 min. bez prestávky

Na divadelné dosky prinášame po prvýkrát kultúrno-športový fenomén nášho mesta – futbal. Inšpiráciou k vzniku hry Futbal alebo Bílý andel v pekle je futbalový zápas medzi Trnavou a Rimavskou Sobotou, ktorý sa uskutočnil v sezóne 1996/1997, keď bol trnavský futbal na svojom vrchole. Trnavskí futbalisti nevysvetliteľne prehrali a stratili nárok na majstrovský titul. Doteraz zostal tento zápas visieť v dejinách trnavského futbalu ako veľká krivda. Prehrala Trnava oprávnene, alebo sa do boja o titul primiešali úplatky? Mali v tom prsty Košice, ktoré vďaka prehre Spartaku získali majstrovský titul?


Hra je zostavená z autentických dokumentárnych materiálov, ktoré pre potreby divadla zozbieral herec a veľký fanúšik trnavského futbalu Michal Jánoš. Výnimočný slovenský dramatik a prozaik Daniel Majling spracoval dokumentárne materiály do nesmierne trefnej a vtipnej hry. Veľké ambície, vášeň pre šport, túžba po úspechu, obavy zo zlyhania, sklamanie z prehry a všadeprítomný tieň korupcie. Aj to sú témy, o ktorých vypovedá táto inscenácia.  


Režisérom inscenácie je Ján Luterán, ktorý do nášho divadla zavítal po prvýkrát. Jeho tvorba sa vyznačuje hudobnosťou, hravosťou a chuťou neustále objavovať a inovovať javiskové prostriedky nečakaným spôsobom. Do nášho repertoára tak pribudol atraktívny titul, ktorý spojil takmer nespojiteľné – svet športu a svet umenia.


Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Nadácia Tatra banky.

Inscenácia obsahuje výrazy, ktoré nie sú vhodné pre divákov do 18 rokov.

Premiéra: 4.12.2020


Fotografie z predstavenia: Robert Tappert 

Video produkcia: Ján Proner


Dokument o inscenácii nájdete na našom oficiálnom Youtube profile.

Postava Meno
Stano Braňo Mosný
Ďuso Martin Kochan
Miro Martin Križan
Tréner Daniel Ratimorský a. h.
Prezident Miroslav Beňuš
Učiteľ Michal Jánoš
Chalan Tomáš Mosný
Asistent trénera Zelenský Ingrida Baginová a. h.
Funkcionár Košíc Bartko Petra Dobiš Blesáková
Hlavný rozhodca Stredák Barbora Bazsová a. h.
Postranný rozhodca Šramka Ivica Franeková a. h.