Palárik alebo Beskydov

(Martin Timko)


Trvanie: 1 h 30 min
Réžia: Viktor Kollár
Dramaturgia: Lucia Mihálová
Scéna: Ján Husár
Kostýmy: Katarína Žgančíková
Hudba: Vladislav Šarišský
Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin

Prečo je naše divadlo pomenované po Jánovi Palárikovi? Čo všetko sa skrýva za touto výnimočnou osobnosťou? Ako je možné, že najlepšie veselohry napísal katolícky kňaz? Palárik alebo Beskydov je netradičné predstavenie spojené s cestou po divadelnom zákulisí. Spolu s Palárikom môžete odhaliť nielen tajomstvá jeho života, ale aj nášho divadla.

Inkognito, Drotár, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch – vzbudili veľký medzinárodný ohlas a okrem slovenských ochotníckych súborov ich hrávali profesionálne srbské či chorvátske divadlá. Ján Palárik sa zaslúžil o to, aby sa v budove trnavského divadla začalo hrať po slovensky. Divadlo, ktoré bolo predtým určené len pre nemecké a maďarské súbory, sa vďaka Palárikovi stalo prístupné pre všetkých Slovákov, ktorí mali záujem o kvalitnú domácu i svetovú dramatickú tvorbu – a tak je to doteraz.

Cesta životom Jána Palárika je zároveň cestou slovenského národa v ťažkých časoch maďarizácie, ale aj súkromnou púťou človeka, ktorý hľadal, túžil, pochyboval, no nikdy sa nevzdával.


Premiéra: 14.10.2017


Obsadenie


Meno Postava
Martin Kochan: Palárik
Martin Križan: Križo (Viktorin, Predstavený, Wysocki, Pandúr, Danielik, Opát, Srbský herec, Myjavský pán 1)
Monika Stankovičová a.h.: Monika (Dievča, Srbská herečka, Myjavský pán 2, Bezobrazovová)
Eva Kalocsai: Človek, ktorého Boh spojil s husľami

Predstavenia