Divadlo Jána Palárika na zájazde v Španielsku

Španielski diváci videli našu inscenáciu Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút v slovenčine so španielskými titulkami a dvakrát aj našu pôvodnú rozprávku Ako sa hus vyparádia v španielskom jazyku.

Naše divadlo je zapojené do programov Erasmus+ ako hosťovská inštitúcia pre študentov, absolventov ale aj docentov vysokých umeleckých škôl. Naším prvým a stálym partnerom je Escuela Superior de Arte Dramático (Vysoká škola dramatických umení) v španielskej Malage. Po viacerých úspešných stážach sme od vedenia tejto vysokej školy dostali pozvanie odprezentovať našu prácu ako aj ponuku týchto stáži v divadle ESAD. Pozvaniu sme sa veľmi potešili a s radosťou sme ju prijali. Celý zájazd sa nám podarilo uskutočniť najmä vďaka našej koordinátorke medzinárodných projektov Divadla Jána Palárika Zuzane Hurovej.

Naše divadlo pravidelne hosťuje v okolitých mestách a krajoch, ako aj v susedných krajinách, no počas pandémie bolo nútené cestovanie obmedziť. Aj preto sme sa rozhodli opäť vycestovať a hosťovať tentokrát až na druhom konci Európy. Divadlo Jána Palárika sa predstavilo v Španielsku po prvýkrát.

Na zájazd do Španielska vycestovalo 7 herečiek a hercov a 6 pracovníkov technického úseku. Divadlo vybralo z repertoáru najvhodnejšie predstavenia pre mladého diváka z hľadiska formátu aj z hľadiska obsahu. Predstavenie Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút je ako stvorené pre študentov, keďže zábavným spôsobom predstavuje život a dielo najznámejšieho dramatika Williama Shakespeara. K predstaveniu sme pripravili titulky v španielskom jazyku, no tešíme sa, že sa naši herci Braňo Mosný, Martin Kochan, Tomáš Vravník a Martin Križan z vlastnej iniciatívy naučili niekoľko dôležitých replík aj po španielsky.

Pre Divadlo Jána Palárika je kľúčové budovať si cestu k najmladšej generácii a to prostredníctvom nadstavbových aktivít a predstavení pre deti a mládež. Preto sme aj pri tomto zájazde odprezentovali svoju tvorbu pre najmenších. Rozprávka Ako sa hus vyparádila je určená pre deti od troch rokov. Je veľmi komunikatívna a jej dej je vyrozprávaný aj prostredníctvom pestrých bábok a chytľavých piesní. Myslíme, že tieto inscenačné prvky sú dostatočne zaujímavé, atraktívne a univerzálne aj pre deti v Španielsku. Rozprávka bola ponúkaná španielskym škôlkam a základným školám a boli sme milo prekvapení ich vysokému záujmu. Žiaci si ho vychutnali v ich rodnom jazyku, teda v španielčine v podaní našej herečky Petry Blesákovej a hosťujúcich herečiek Vanesy Hagyungovej a Sidónie Féderovej.

Ešte raz ďakujeme za pozvanie a výbornú skúsenosť.

14/11/2022