Maryša

(Podľa A. a V. Mrštíkovcov)


Maryša má mnoho prívlastkov, ktoré z nej robia jednu z najznámejších divadelných hier. Prvýkrát bola uvedená pred 130 rokmi a pre našu divadelnú kultúru je významná aj preto, lebo práve Maryšou sa pred vyše 100 rokmi otvárala činohra Slovenského národného divadla. Čím je Maryšin príbeh dodnes živý a prečo sa k nemu neustále vracajú divadlá v Česku i na Slovensku? Hra napísaná podľa skutočnej udalosti zobrazuje mladú ženu, ktorá prispôsobila svoje osobné šťastie spoločenským konvenciám a usilovala sa žiť taký život, do akého sa ju snažili vtesnať jej rodičia. Ako inak sa môže skončiť takéto rozhodnutie, ak nie tragicky?


Inscenáciu v Divadle Jána Palárika režíruje Matúš Bachynec, ktorý pre naše divadlo vytvoril niekoľko nezabudnuteľných inscenácií: sugestívnu adaptáciu románu Pavla Rankova v hlavnej úlohe s Božidarou Turzonovovou Matky (2019), tragédiu L. N. Tolstého Vláda tmy (2018) a populárnu adaptáciu B. S. Timravy Ťapákovci (2017).


Premiéra: 22.3.2024

Fotografie z predstavenia: Robert Tappert  

Fotografie z premiéry: Filip Cepka

Postava Meno
Maryša Dana Droppová
Lízal, jej otec Martin Hronský
Lízalka, jej matka Vladena Škorvagová a.h.
Francko Lukáš Herc
Horáková, jeho matka Ľuba Dušaničová a.h.
Vávra Branislav Matuščin a.h.
Strúhalka, Maryšina teta Silvia Soldanová
Strúhal, Maryšin ujo Miroslav Beňuš
Krčmár Martin Kochan
Krištof, sluha u Vávru Matúš Beniak
Deti z Detskej divadelnej akadémie DJP Martin Bajzík, Olívia Jančovičová, Alžbeta Košťálová, Lucas Šedivý, Leonard Petro, Alexander Smutný