Agatha Christie v divadle? Rozhodne áno!

Divadlo Jána Palárika v Trnave uvádza v slovenskej premiére inscenáciu Pavučina svetoznámej autorky detektívok Agathy Christie, ktorú prináša v preklade a réžii umeleckého šéfa divadla Juraja Bielika. Premiéra sa uskutoční 18. februára vo veľkej sále.

Agatha Christie je najpredávanejšou autorkou detektívok na svete a na svojom konte má 75 románov, 176 poviedok, 7 rozhlasových a 30 divadelných hier. Na celom svete sa predali asi dve miliardy výtlačkov jej kníh. Čo sa predajnosti týka, ju a Shakespeara dovedna predbehla už iba Biblia. Divákom a čitateľom netreba predstavovať kultovú postavu belgického detektíva Hercula Poirota. Menej známa je práve jej divadelná hra Pavučina, v origináli Spider’s Web.

Pavučina bola publikovaná v roku 1957 napriek tomu, že jej premiéra sa uskutočnila už v roku 1954. Vznikla na podnet jej neskoršej hereckej hviezdy, Margaret Lockwoodovej. Ide o druhú najúspešnejšiu hru Agathy Christie, s takmer 800 reprízami od prvej premiéry na londýnskom West End.

„Je to detektívka v tom najpravejšom slova zmysle. Máme tu vidiecke sídlo, tajné dvere, mŕtvolu, všetko, ako sa patrí. A zároveň to všetko autorka neberie smrteľne vážne. Uťahuje si z komplikovanosti detektívnych zápletiek, zo svojich starších diel, zo žánru ako takého... Tá hra je z roku 1954, keď ju napísala, mala 64 rokov, takže veľká časť kariéry už bola za ňou. Bola si teda veľmi dobre vedomá toho kto je, čo robí, čo znamená pre literárny aj divadelný svet. To tam cítiť, a práve to je pre mňa zaujímavé,“ hovorí o tomto diele jej režisér Juraj Bielik.

Vstupenky na toto predstavenie nájdete po kliknutí na tento odkaz

14/2/2022