Divadlo Jána Palárika v Trnave oslávilo 50 rokov

V utorok 4. júna sa konal v Divadle Jána Palárika slávnostný galavečer, ktorým vyvrcholila jubilejná 50. divadelná sezóna. Počas podujatia vystúpili na pódiu súčasní aj bývalí zamestnanci, vzácni hostia a pamätníci. Spoločne si zaspomínali na všetky tri éry divadla – Divadlo pre deti a mládež, ktoré vzniklo v roku 1974, na rok 1990, keď sa začala zlatá éra Trnavského divadla, až po rok 2002. Vtedy sa začala písať história pod súčasným názvom Divadlo Jána Palárika v Trnave.

Programom večera sprevádzal herec Michal Jánoš. O hudobnú zložku sa postaral herec Dano Žulčák s kapelou Filip band. Zazneli legendárne piesne Jara Filipa, ktorý v trnavskom divadle pôsobil ako herec, režisér a dramaturg v rokoch 1981 až 1993 a práve tu vznikli mnohé piesne, ktoré sa neskôr stali hitmi.

V poslednej časti prečítal pozdrav dramaturgičky a scenáristky Miroslavy Čibenkovej jej syn Jakub Nvota, ktorý v jej mene odovzdal dar súčasnej umeleckej šéfke Lucii Mihálovej.

Divadlo Jána Palárika v Trnave spolu s Divadelným ústavom otvorili počas slávnostného večera výstavu venovanú 50. výročiu existencie divadla pod názvom Cesty hľadania a nachádzania. Cez fotografie a komentáre mapuje a reflektuje najdôležitejšie udalosti, inscenácie a osobnosti divadla, tvorcov aj herecký súbor a zachytáva výnimočné okamihy v histórii divadla. Výstava bude prístupná verejnosti pred každým predstavením počas celej budúcej sezóny.

Autormi výstavy sú teatrológ Marek Godovič z Divadelného ústavu a dramaturg DJP Jakub Molnár, odborná spolupráca Dagmar Podmaková a Dária Fojtíková Fehérová. Grafické spracovanie vzniklo v spolupráci s CUBE studio.

Autorom fotografií slávnostného večera je Filip Cepka.

17/6/2024