Festival Fokus Pokus štartuje už 31. augusta

Festival profesionálneho nezávislého divadla Fokus Pokus prináša do Trnavy tie najzaujímavejšie inscenácie z divadelnej tvorby. Piaty ročník festivalu sa uskutoční 31. augusta až 3. septembra v Trnave, a to hneď v niekoľkých priestoroch: v Divadle Jána Palárika, v Malom Berlíne, v kreatívnom centre Kubik a v krajskej Knižnici Juraja Fándlyho.

Vstupenky si môžete kúpiť na jednotlivé predstavenia, alebo si bez starostí vychutnajte celodenný festivalový program prostredníctvom permanentiek. Ako jeden z partnerov festivalu Fokus Pokus vás srdečne pozývame, naozaj je z čoho vyberať. Diváci a diváčky sa môžu tešiť na rôznorodé predstavenia.

Vstupenky a permanentky nájdete na webe www.djp.sk.

ŠTVRTKOVÝ PROGRAM FESTIVALU / 31. augusta 2023

V úvode programu sa vo štvrtok 31. augusta predstavia inscenácie Niekoľko skíc k vlastnej samovražde košického Divadla Na Peróne a Toni Wolff zisťuje, že prerobila milióny bratislavského zoskupenia Uhol_92. Prvá inscenácia je adaptáciou knihy Daniela Majlinga Ruzká klazika a zo začiatku zdanlivo pôsobí ako literárna talkshow. Čo sa však bude diať ďalej? Obecenstvo sa môže tešiť na spracovanie niekoľkých komediálnych poviedok, ktoré sú popretkávané minucióznymi a precíznymi hereckými výstupmi.

Druhé štvrtkové predstavenie pripravila a zrežírovala Alžbeta Vrzgula. Získala zaň ocenenie Dosky za najlepšiu réžiu. Inscenácia sa tematicky venuje influencerským guruom, ktorí zneužívajú nešťastie iných na svoje obohatenie, ale aj sebaláske a jej zúfalému nedostatku u obetí takýchto podvodov. Zároveň sa fokusuje na zabudnutú osobnosť Toni Wolff, ktorá urobila pre svet psychoanalýzy viac, než mnohí a mnohé tušia.

PIATKOVÝ PROGRAM FESTIVALU / 1. septembra 2023

Piatkový program pokračuje inscenáciou Petra Mazalána s hudbou Gustava Mahlera Piesne o mŕtvych deťoch. Na svoje si však okrem milovníkov opery prídu azda všetci. Mazalán tu totiž skúma, či si človek dokáže ponechať svoju pôvodnú čistotu. A to aj vďaka účinkovaniu dvoch malých rovesníkov – osemročnej Zoje a autistického Felixa.

Ďalej sa predstaví banskobystrické divadlo ODIVO so sugestívnou tanečnou inscenáciou Vnorená. Projekt je zároveň live-actom, čiže sprievodná hudba je naživo tvorená na javisku skupinou Myši na poli (v tomto prípade Dávid Javorský a Lukáš Kubičina). Predstavenie taktiež obsahuje približne 300 litrov vody. Tvorkyne si tu kladú otázku: „Ako dlho vydrží telo bez dychu, hlava bez oddychu?”

Nové bratislavské zoskupenie H.R.H. predstaví citlivú exteriérovú performance Beznádej umiera posledná v priestore záhrady Knižnice Juraja Fándlyho. Reflektuje v nej, aký dosah na deti má, ak musia predčasne dospieť. Deň zakončí koncert Modré Hory na divadelnom dvore Divadla Jána Palárika.

SOBOTNÝ PROGRAM FESTIVALU / 2. septembra 2023

V sobotu sa mladší diváci a ich rodičia môžu tešiť na bábkové predstavenie Divadla Spod Perinky s názvom Doktor Džejdžej na motívy rozprávky Doktor Jajbolíto. Večer zasa Divadlo Petra Mankoveckého predstaví inscenáciu Nikdy navždy v réžii oceňovaného Mariána Amslera, ktorý v našom divadle režíroval Búrlivé výšiny. V predstavení Nikdy navždy pracoval s textom svetovo etablovaného nemeckého dramatika Falka Richtera. Predstavenie sa tematicky venuje súčasnému mestskému človeku, hľadaniu zmyslu vlastnej existencie a pátraniu po koreňoch identity. Je doplnené o živú hudbu mladej talentovej Kristíny Smatanovej alias Kriss Krimm.

V sobotu si môžete vychutnať večerný koncert Martina Geišberga v záhrade Knižnice Juraja Fándlyho. Deň uzatvorí súčasné predstavenie plné smiechu Fándly alebo História neúspechu od Divadla Houže, ktoré je vychýrené svojím tvorivým prístupom odkazujúcim na tradíciu jarmočného divadla. Okrem iného pracuje aj s princípmi a prvkami bábkového divadla. Tvorcovia sa tu sústredia na (nielen) osobnosť lokálnej trnavskej legendy – Juraja Fándlyho.

Posledným bodom a tiež výraznou bodkou programu bude v nedeľu 3. septembra 2023 živý tanečný film – inscenácia Extant, ktorú vytvorili Stanislav Dobák a Jamie Lee. Dobák dlhodobo žije a pôsobí v Belgicku, kde aj tvorí. Preto je Extant jedinečnou príležitosťou pre fanúšikov súčasného tanca. Pódium plné káblov, kamier a zariadení sa mení na filmové štúdio, ktoré odhaľuje zákulisie filmovej produkcie a zároveň sa stáva samostatným predstavením. Inscenácia navyše fyzicky stvárňuje vzťah človeka a planéty.

V rámci sprievodného programu vás čaká diskusia Kapitalks (v spolupráci s mesačníkom Kapitál) na tému Queer divadelníctvo. Súčasťou bude aj séria besied s domácimi autorkami a autormi, ktorých próza bola adaptovaná na divadelné javiská. Prvým potvrdeným autorom je Daniel Majling, ktorému len nedávno vyšla ďalšia komiksová kniha.

Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia, ktorý projekt podporil z verejných zdrojov. Partnermi, ktorí projekt tiež finančne podporili, sú Nadácia SPP a Fond Lita. Ďalšími partnermi sú Divadlo Jána Palárika, Malý Berlín, Kubik, pražiareň Coffeein a pivovar Urpiner. Spoluorganizátorom je krajská Knižnica Juraja Fándlyho.

24/7/2023