Troilos a Kressida

(William Shakespeare)

Predstavenia

Utorok 16. Január (19:00) Kúpiť

Trvanie: 2 h 15 min. s prestávkou

Groteskná tragikomédia o banalite lásky, pýchy a vojny alebo Shakespeare, ktorého ste ešte nevideli.


Veľká časť divadelného obecenstva pozná Shakespearove komédie i tragédie. Už menej sú však verejnosti známe jeho takzvané problematické hry, ktoré toto pomenovanie nesú práve vďaka žánrovej nejednoznačnosti. Na jednej strane sú totiž popretkávané temnými tónmi psychologickej drámy, na tej druhej zasa veľmi priamočiarou až drsnou komikou.


Práve do tejto skupiny patrí i hra Troilos a Kressida, ktorú Divadlo Jána Palárika uvádza v réžii Juraja Bielika ako prvú premiéru svojej 49. sezóny. Ide pritom o jeden z textov vrcholného tvorivého obdobia svetoznámeho a nadčasového klasika alžbetínskeho divadla, ktorý je nespochybniteľnou a trvácnou súčasťou svetového divadelného kánonu. Rozsiahla tragikomická groteska, či miestami priam fraška, v ktorej Shakespeare cynicky banalizuje všetko, čo mu príde pod ruku, prináša pohľad na osudy legendárnych gréckych i trójskych hrdinov, no tiež na príbeh jednej zničenej lásky a najmä obraz zbytočnej vojny.


Pseudohistorická freska, ktorá v domácom kontexte nebola azda nikdy taká aktuálna ako, žiaľ, teraz. Ako vyzerá trójska vojna, v ktorej sa najväčším ikonám antického Grécka nechce bojovať? Unesená Helena ako smiešna zámienka; mľandravý a pyšný Achilles, ktorý sa váľa v stane a odmieta bojovať; muži, ktorí sa spoliehajú viac na hašterivú zákulisnú politiku než na konkrétne skutky; kupliarstvo, pomsta a ako sa na správneho Shakespeara patrí – krv a smrť. Ale… kam sa podela tá láska? Odpovie vám inscenácia Troilos a Kressida.


Premiéra: 21.10.2022

Fotografie z predstavenia: Bara Podola 

Video produkcia: Ján Proner

Sériu videí, v ktorých sa vám predstavia členovia tvorivého tímu, nájdete na našom oficiálnom Youtube profile.

Postava Meno
Hektor Braňo Mosný
Troilos Matúš Beniak
Paris Martin Križan
Aineias Tomáš Mosný
Antenor Martin Kochan
Kalchas Tatiana Kulíšková
Kassandra Alexandra Lukáčová a.h.
Alexandra Dana Droppová
Agamemnon Daniel Ratimorský a. h.
Achilles Tomáš Vravník
Aias Kristián Baran a. h.
Odyseus Martin Hronský
Nestor Vladimír Jedľovský
Diomedes Miroslav Beňuš
Patroklos Martin Kochan
Thersites Michal Jánoš
Helena Polina Nikolaevskaya a. h.
Kressida Katarína Šafaříková a. h.