Troilos a Kressida

(William Shakespeare)

Predstavenia

Štvrtok 23. Február (10:00) Kúpiť

Trvanie: 2 h 15 min. s prestávkou

Groteskná tragikomédia o banalite lásky, pýchy a vojny alebo Shakespeare, ktorého ste ešte nevideli.


Veľká časť divadelného obecenstva pozná Shakespearove komédie i tragédie. Už menej sú však verejnosti známe jeho takzvané problematické hry, ktoré toto pomenovanie nesú práve vďaka žánrovej nejednoznačnosti. Na jednej strane sú totiž popretkávané temnými tónmi psychologickej drámy, na tej druhej zasa veľmi priamočiarou až drsnou komikou.


Práve do tejto skupiny patrí i hra Troilos a Kressida, ktorú Divadlo Jána Palárika uvádza v réžii Juraja Bielika ako prvú premiéru svojej 49. sezóny. Ide pritom o jeden z textov vrcholného tvorivého obdobia svetoznámeho a nadčasového klasika alžbetínskeho divadla, ktorý je nespochybniteľnou a trvácnou súčasťou svetového divadelného kánonu. Rozsiahla tragikomická groteska, či miestami priam fraška, v ktorej Shakespeare cynicky banalizuje všetko, čo mu príde pod ruku, prináša pohľad na osudy legendárnych gréckych i trójskych hrdinov, no tiež na príbeh jednej zničenej lásky a najmä obraz zbytočnej vojny.


Pseudohistorická freska, ktorá v domácom kontexte nebola azda nikdy taká aktuálna ako, žiaľ, teraz. Ako vyzerá trójska vojna, v ktorej sa najväčším ikonám antického Grécka nechce bojovať? Unesená Helena ako smiešna zámienka; mľandravý a pyšný Achilles, ktorý sa váľa v stane a odmieta bojovať; muži, ktorí sa spoliehajú viac na hašterivú zákulisnú politiku než na konkrétne skutky; kupliarstvo, pomsta a ako sa na správneho Shakespeara patrí – krv a smrť. Ale… kam sa podela tá láska? Odpovie vám inscenácia Troilos a Kressida.


Premiéra: 21.10.2022


Sériu videí, v ktorých sa vám predstavia členovia tvorivého tímu, nájdete na našom oficiálnom Youtube profile.

Video produkcia: Ján Proner, Fotografie z predstavenia: Bara Podola 

Postava Meno
Hektor Braňo Mosný:
Troilos Matúš Beniak:
Paris Martin Križan:
Aineias Tomáš Mosný:
Antenor Martin Kochan:
Kalchas Tatiana Kulíšková:
Kassandra Kristína Kilo:
Alexandra Dana Droppová:
Agamemnon Daniel Ratimorský a. h.
Achilles Tomáš Vravník:
Aias Kristián Baran a. h.
Odyseus Martin Hronský:
Nestor Vladimír Jedľovský:
Diomedes Miroslav Beňuš:
Patroklos Martin Kochan:
Thersites Michal Jánoš:
Helena Polina Nikolaevskaya a. h. / Alexandra Lukáčová a. h.
Kressida Katarína Šafaříková a. h.